Themes - Twenty Fourteen - en to de translation catalogue (119 entries)

note: Description of the theme
en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
de: In 2014 lässt dich unser Standard-Theme eine adaptive Magazin-Website mit einem schnittigen, modernen Design erstellen. Präsentiere deine wichtigsten Beiträge entweder in einem Raster oder einem Slider. Passe deine Website mit drei Widget-Bereichen an deine Bedürfnisse an und verändere das Layout deiner Inhalte mit einem Seiten-Template, welches die gesamte Seitenbreite nutzt oder mit einem Template für eine Autoren-Seite.

en: GET IN TOUCH
de: KONTAKTAUFNAHME

en: Don’t hesitate to reach out.
de: Zögere nicht, dich zu melden.

en: GOT A QUESTION?
de: HAST DU EINE FRAGE?

en: Write title…
de: Schreibe einen Titel …

en: Contact
de: Kontakt

en: Read More
de: Weiterlesen

en: Clouds
de: Wolken

en: Photo of a cloudy mountain
de: Fotografie eines wolkenverhangenen Berges

en: Streetscape
de: Straßenbild

en: Photo of a streetscape
de: Fotografie eines Straßenbildes

en: Bridge
de: Brücke

en: Photo of a bridge
de: Fotografie einer Brücke

en: Sunset
de: Sonnenuntergang

en: Photo of a sunset
de: Fotografie eines Sonnenuntergangs

en: Here are some photos from my all-time favorite destinations.
de: Hier sind einige Fotografien von meinen absoluten Lieblingsreisezielen.

en: Traveling Nostalgia
de: Nostalgie auf Reisen

en: Summary
de: Übersicht

en: This year was devoted entirely to the western hemisphere. I went on a month-long road trip through the U.S.A. and Canada, and also visited Mexico, Brazil, and Colombia.
de: Dieses Jahr war ganz der westlichen Hemisphäre gewidmet. Ich unternahm eine einmonatige Autoreise durch die Vereinigten Staaten von Amerika und Kanada und besuchte auch Mexiko, Brasilien und Kolumbien.

en: In 2012, I expanded my travels to Europe. I spent time in Poland, Germany, Italy, France, and Spain.
de: Im Jahr 2012 habe ich meine Reisen nach Europa ausgeweitet. Ich verbrachte Zeit in Polen, Deutschland, Italien, Frankreich und Spanien.

en: My first year of traveling. I visited China, Thailand, Japan, and India.
de: Mein erstes Jahr des Reisens. Ich besuchte China, Thailand, Japan und Indien.

en: List
de: Liste

en: I’ve traveled to over 60 countries, and have made many friends along the way. I created this website to keep track of the memories I’ve made in my years of traveling.
de: Ich bin in über 60 Länder gereist und habe dabei viele Freunde gefunden. Ich habe diese Website erstellt, um die Erinnerungen festzuhalten, die ich in den Jahren des Reisens gemacht habe.

en: Hello, my name is Joan. I am passionate about writing, travel, and photography.
de: Hallo, mein Name ist Joan. Meine Leidenschaft gilt dem Schreiben, dem Reisen und der Fotografie.

en: A person standing in front of a lake
de: Eine Person, die vor einem See steht

en: About
de: Über

en: White
de: Weiß

en: Light Gray
de: Hellgrau

en: Medium Gray
de: Mittelgrau

en: Dark Gray
de: Dunkelgrau

en: Black
de: Schwarz

en: Green
de: Grün

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
de[0]: %1$s Gedanke zu &#8222;%2$s&#8220;
de[1]: %1$s Gedanken zu &#8222;%2$s&#8220;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
de: Ein Gedanke zu &#8222;%s&#8220;

note: Template Name of the theme
en: Full Width Page
de: Seite in ganzer Breite

note: Template Name of the theme
en: Contributor Page
de: Autoren-Seite

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
de: Schlagwort-Archive: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
de: Suchergebnisse für: %s

en: Post format to show:
de: Beitragsformat, das genutzt wird:

en: Number of posts to show:
de: Anzahl der Beiträge, die angezeigt werden:

en: Title:
de: Titel:

note: translators: 1: Post permalink, 2: Number of images in the gallery.
en: This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photo</a>. | This gallery contains <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s photos</a>.
de[0]: Diese Galerie enthält <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s Foto</a>.
de[1]: Diese Galerie enthält <a href="%1$s" rel="bookmark">%2$s Fotos</a>.

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: Weiterlesen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: More asides
de: Mehr Kurzmitteilungen

en: Asides
de: Kurzmitteilungen

en: More galleries
de: Weitere Galerien

en: Galleries
de: Galerien

en: More links
de: Mehr Links

en: More quotes
de: Mehr Zitate

en: Quotes
de: Zitate

en: More audio
de: Mehr Audio

en: More videos
de: Mehr Videos

en: More images
de: Mehr Bilder

en: Images
de: Bilder

en: Use this widget to list your recent Aside, Quote, Video, Audio, Image, Gallery, and Link posts.
de: Nutze dieses Widget, um deine aktuellsten Kurzmitteilungen, Zitate, Videos, Audios, Bilder, Galerien und Links aufzulisten.

en: Sticky
de: Oben halten

en: <span class="meta-nav">Next Post</span>%title
de: <span class="meta-nav">Nächster Beitrag</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span>%title
de: <span class="meta-nav">Vorheriger Beitrag</span>%title

en: <span class="meta-nav">Published In</span>%title
de: <span class="meta-nav">Veröffentlicht in</span>%title

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post navigation
de: Beitrags-Navigation

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posts navigation
de: Beitragsnavigation

en: Next &rarr;
de: Weiter &rarr;

en: &larr; Previous
de: &larr; Zurück

en: Don&rsquo;t display tag on front end.
de: Schlagwort nicht auf der Website anzeigen.

en: Tag Name
de: Schlagwort-Bezeichnung

note: translators: %s: Twenty Fourteen documentation URL.
en: For an in-depth tutorial, and more tips and tricks, visit the <a href="%s">Twenty Fourteen documentation</a>.
de: Besuche die <a href="%s">Twenty Fourteen Dokumentation</a> für ein mehr in die Tiefe gehendes Tutorial und weitere Tipps und Tricks.

note: translators: %s: Featured images documentation URL.
en: Enhance your site design by using <a href="%s">Featured Images</a> for posts you&rsquo;d like to stand out (also known as post thumbnails). This allows you to associate an image with your post without inserting it. Twenty Fourteen uses featured images for posts and pages&mdash;above the title&mdash;and in the Featured Content area on the home page.
de: Mit <a href="%s">Beitragsbildern</a> kannst du die Gestaltung deiner Website aufwerten. So lässt sich einem Beitrag ein Bild zuordnen, ohne es einzufügen. Twenty Fourteen nutzt Beitragsbilder für Beiträge und Seiten &ndash; oberhalb des Titels &ndash; und im Bereich für hervorgehobene Inhalte auf der Startseite.

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL, 3: Customizer URL, 4: Post editor URL.
en: The home page features your choice of up to 6 posts prominently displayed in a grid or slider, controlled by a <a href="%1$s">tag</a>; you can change the tag and layout in <a href="%2$s">Appearance &rarr; Customize</a>. If no posts match the tag, <a href="%3$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
de: Die Startseite stellt deine Auswahl von bis zu 6 Beiträgen anhand eines <a href="%1$s">Schlagworts</a> prominent in einem Raster oder Slider dar; Schlagwort und Layout kannst du unter <a href="%2$s">Design &gt; Customizer</a> ändern. Wenn dem Schlagwort noch kein Beitrag zugeordnet ist, werden stattdessen <a href="%3$s">oben gehaltene Beiträge</a> dargestellt.

en: Grid
de: Raster

note: translators: 1: Featured tag editor URL, 2: Post editor URL.
en: Use a <a href="%1$s">tag</a> to feature your posts. If no posts match the tag, <a href="%2$s">sticky posts</a> will be displayed instead.
de: Verwende ein <a href="%1$s">Schlagwort</a>, um deinen Beitrag hervorzuheben. Wenn kein Beitrag mit dem entsprechenden Schlagwort versehen ist, werden statt dessen <a href="%2$s">oben gehaltene Beiträge</a> angezeigt.

en: Featured Content
de: Hervorgehobener Inhalt

en: Background may only be visible on wide screens.
de: Der Hintergrund ist möglicherweise nur auf großen Bildschirmen sichtbar.

en: May only be visible on wide screens.
de: Nur auf großen Bildschirmen sichtbar.

en: Display Site Title &amp; Tagline
de: Titel &amp; Untertitel der Website anzeigen

en: Site Title Color
de: Farbe des Titels der Website

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Fourteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
de: Twenty Fourteen setzt mindestens WordPress in der Version 3.6 voraus. Du nutzt Version %s. Bitte aktualisiere und probiere es dann nochmal.

en: Next Image
de: Nächstes Bild

en: Previous Image
de: Vorheriges Bild

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
de: Zum Inhalt springen

en: Primary Menu
de: Primäres Menü

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
de: Suchen

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
de: Seite %s

note: translators: %d: Post count.
en: %d Article | %d Articles
de[0]: %d Beitrag
de[1]: %d Beiträge

en: Next
de: Weiter

en: Previous
de: Zurück

en: Appears in the footer section of the site.
de: Erscheint im Footer-Bereich der Website.

en: Footer Widget Area
de: Footer-Bereich

en: Additional sidebar that appears on the right.
de: Zusätzliche Seitenleiste, die rechts erscheint.

en: Content Sidebar
de: Inhalts-Seitenleiste

en: Main sidebar that appears on the left.
de: Haupt-Seitenleiste, die links erscheint.

en: Primary Sidebar
de: Primäre Seitenleiste

en: Secondary menu in left sidebar
de: Sekundäres Menü in der linken Seitenleiste

en: Top primary menu
de: Oberes primäres Menü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
de: Stolz präsentiert von %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
de: Es sieht so aus, als ob wir nicht das finden konnten, wonach du gesucht hast. Möglicherweise hilft eine Suche.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
de: Entschuldigung, aber zu deinen Suchbegriffen wurde nichts passendes gefunden. Bitte versuche es mit anderen Stichworten noch einmal.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
de: Bereit, deinen ersten Beitrag zu veröffentlichen? <a href="%s">Starte hier</a>.

en: Nothing Found
de: Nichts gefunden

en: Pages:
de: Seiten:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de: %s weiterlesen <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Edit
de: Bearbeiten

en: % Comments
de: % Kommentare

en: 1 Comment
de: Ein Kommentar

en: Leave a comment
de: Schreibe einen Kommentar

en: Comments are closed.
de: Kommentare sind geschlossen.

en: Newer Comments &rarr;
de: Neuere Kommentare &rarr;

en: &larr; Older Comments
de: &larr; Ältere Kommentare

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Comment navigation
de: Kommentar-Navigation

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
de: Archiv der Kategorie: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
de: Alle Beiträge von %s

en: Archives
de: Archive

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
de: Archiv für das Jahr: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
de: Archiv für den Monat: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
de: Archiv für den Tag: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
de: Wie es aussieht, wurde an dieser Stelle nichts gefunden. Möglicherweise hilft eine Suche?

en: Not Found
de: Nichts gefunden

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
de: https://de.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
de: Das WordPress-Team

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyfourteen/
de: https://de.wordpress.org/themes/twentyfourteen/
